Çocuklarımız inatçıdır. Onları zorlarsanız eğer bu ters teper. Bunun yerine ailecek kitap okumak için belirli bir zaman belirlemeniz ve okumak istediği şeyler ıvır zıvır bile olsa onu serbest bırakmanız doğru olacaktır.
Çocuklar için alışveriş bir keyiftir. Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz bir kitapeviniz olsun. Başta ilgilenmese de aldırmayın, küçük oyunlarla (gizlice kitap yerlerini değiştirmek gibi) onunla eğlenin.
Beraber bir kitap günlüğü tutulabilir, okuduğu kitap ve yazarları buna yazıp onlara yıldız vererek puanlandırma yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistem onu daha fazla okumak için isteklendirecektir.
Çocuğunuzun bir çizgi roman yazmasını ve çizmesini isteyebilirsiniz.
Çocuklarımız ilgi çekmeyi severler, bunun için size bir şeyler okumasına izin vermelisiniz.
Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun ona yüksek sesle kitap okumaktan çekinmemeli, bunun onun için bir keyif haline dönmesini sağlamalısınız.
Çocuklar kendi fikirlerine önem verildiğini hissetmeyi severler ondan kitap tavsiyesi isteyin, kitap üzerine sohbet edin.
Çocuğunuza gizemli hikayeler okuyun ve hikayedeki ipuçlarını bulup birlikte çözmeye çalışın.
Kitabın film versiyonu da var mı? Filmi de olan kitapları önce birlikte okuyun, sonra filmini izleyin ve karşılaştırma yapın.
Çocuklar inanılmaz gözlem yeteneğine sahiptir. Kitap okuması için öncelikle sizin de kitap okumanız gerekmektedir.
Çocuklarınız harçlık alıyorsa, harçlığa küçük bir kitap fonu ekleyin.
Kendisine ait kitaplara etiket ya da sevdiği bir kahramanın resmini yapıştırarak sahip olma duygusunu tatmin edebilirsiniz.
Çocuğunuzun internetten kelime ve okuma oyunları bulmasına yardım edin. Evde bir sözlük bulundurun ve oyun sırasında yeni görülen kelimelerin anlamlarına bakmasına yardımcı olun.
Çocuğunuzu; mektup yazmaya e-posta yazmaya, teşekkür notu yazmaya, günlük yazmaya ve liste yapmaya teşvik edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here